معرفی کتاب اراده به دانستن میشل فوکو tardidgah.com

درباره کتاب “اراده به دانستن” فوکو

این کتاب درواقع یک تبارشناسی است. فوکو همانگونه که بسیار تحت تاثیر نیچه قرار دارد، و خودش نیز به این موضوع اعتراف می کند، در این کتاب، موضوع سکسوالیته را تبارشناسی می کند. او در این کتاب بررسی می کند که چگونه سکس و سکسوالیته بعنوان ابزار قدرت درآمده است. او معتقد است در تاریخ سکسوالیته تحرفاتی بوجود آمده است. در اوایل قرن هفدهم زندگی بشر به این صورت امروز نبود. نوعی رک گویی متداول بوده است اعمال جنسی چندان مخفی نمی شدند و سانسور بدین معنا وجود نداشته است. اما بسرعت سکسوالیته محبوس شد و سانسور همه جا را فرا گرفت. سکس فقط برای تولید بکار گرفته شد. زوج مشروع و تولیدمثل گر قانون وضع کرد. سکوت درباره سکس هنجار شد.

سکس اگر با سخت گیری بسیار سرکوب می شود از آن روست که با کار عمومی و تولید متمرکز مغایرت دارد. نباید نیروی کار در لذت ها هدر برود. بنابراین سکس سرکوب شد. اینجا مناسبات سکس و قدرت را تبیین می کند. فوکو قصد دارد برخی مقاطع مهم تاریخی و مسایل نظری را در این کتاب تعیین کند و هدفش بررسی جامعه ای است که از بیش از یک سده پیش تا کنون ریاکاریش را با جار و جنجال به باد انتقاد می گیرد. می خواهد نه تها این گفتمان ها بلکه اراده حامل آنها و نیت استراتژیک حامی آنها را بررسی کند. او نمی خواهد بپرسد چرا ما سرکوب شده ایم، بلکه می خواهد بپرسد چرا با این همه شور و حرارت، با این همه کینه و غضب علیه گذشته نزدیکمان، علیه زمان حال و خودمان می گوییم که سرکوب شده ایم؟ باید از خودمان بپرسیم که چرا ما امروز از این که در گزشته سکس را گناه می شمردیم، با این شدت خود را گناهکار می دانیم؟ چگونه به این نتیجه رسیده ایم که در مورد سکس‌مان “برخطا” بوده ایم؟

فوکو سه شک جدی درباره “فرضیه سرکوب” بیان می کند:

  1. آیا سرکوب سکس از لحاظ تاریخی مسلم است؟ (پرسشی تاریخی)
  2. آیا سازوکار قدر از نوع سرکوب است؟ (پرسشی تاریخی – نظری)
  3. آیا گفتمان منتقد سرکوب می خواهد سد راه قدرت شود یا اینکه بخشی از همان شبکه تاریخی سازوکار سرکوب است؟ (پرسشی تاریخی سیاسی)

و هدفش از این پرسشها تعیین عملکرد و علل وجودی نظام قدرت- دانش- لذت است، نظامی که نزد ما پایه گفتمان درباره سکسوالیته انسانی است. نکته اساسی در نظر گرفتن “واقعیت گفتمانی” فراگیر، یعنی “به گفتمان درآوردن” سکس است. قدرت از چه راههایی به لذت روزمره رخنه کرد و آن را به کنترل درآورد (تکنیک های چندریختی قدرت).

محسن فرمانی

به این مطلب امتیاز بدهید:

5/5

ما را دنبال کنید:

این صفحه را به اشتراک بگذارید:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on skype
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *